Engedélyköteles-e a fakivágás vagy sem?

Próbálunk segíteni önnek, hogy ne kerülhessen problémás helyzetbe az önkormányzattal szembe. A fakivágás ugyan is engedélyköteles! A 282/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet a települési zöldinfrastruktúráról, a zöldfelületi tanúsítványról és a zöld védjegyről szóló rendelet alapján.

Sokan azt gondolják a saját telkükön lévő fa vagy fák az ő tulajdonuk.

Ezért azt tesznek velük, amit csak akarnak. Ez részben egészben igaz, részben azonban nem. A fa a telek tulajdonosé. Ő felel a kezelésért és fenntartásért, de nem dönthet egyoldalúan az egyedek eltávolításáról. 

Miért is van ez?

A válasz egyszerű. Ha mindenki önállóan dönthetne a fái eltávolításáról akkor nagymértékben csökkenne a települések zöldfelülete. Sérülne az ökoszisztéma és olyan fák vagy növények tűnnének el, amik nagyban hozzájárulnak az élőhelyünk klímájának akár több fokkal történő melegedéséhez.

Konyhanyelven tehát.

A fák úgy működnek, mint egy természetes légkondicionáló, melyek akár több fokkal képesek csökkenteni, egy udvar, vagy lakóövezet hőmérsékletét. Emellett pedig megkötik a port mely hozzá járul a légzőszervi megbetegedések megakadályozásához. De mi is az ökoszisztéma? Az ökoszisztéma egy olyan rendszer, amelyben az élőlények (növények, állatok, baktériumok stb.) és élettelen környezetük működő egységként kölcsönhatásban vannak egymással. A fák hőmérsékletre gyakorolt hatásairól bővebben a cikk alján lévő linkben olvashatnak.

Mit tehetünk, ha tulajdonosként még is problémásnak találjuk a kertünkben lévő fáinkat?

Mindenképpen keressünk szakembert! A favizsgálók és faápolók késséggel állnak rendelkezésükre.  Olyan szakemberekről van szó, akik szemléletükkel, tudásukkal nagyban segíteni kívánnak a sérülékeny ökoszisztéma fenntartásán. 

A favizsgálók vizuális és eszközös vizsgálatokkal döntik el, hogy a fák biztonsággal megtarthatóak-e. Amennyiben nem szakvéleményükben kivágási javaslatot tesznek. Ezt a szakvéleményt az önkormányzatnál mérlegelhetik. Módosítást kérhetnek rá, javaslatot tehetnek. Természetesen amennyiben erős indokok szólnak amellett, hogy a fa vagy fák biztonsággal nem megtarthatóak az önkormányzat engedélyezi az eltávolítást. 

Azonban gyakori hiba.

A favizsgálót már csak azzal keresik meg hogy mindenképp ragaszkodnak a kivágáshoz, és ezt a folyamatot már önhatalmúlag meg is kezdték jobb esetben csak az önkormányzathoz írt szakszerűtlen szövegezésű kérelemmel, rosszabb szélsőséges esetben pedig a fa egyed vegyszeres megmérgezésével is megpróbálkoztak. Ezek a lépések mindenképp kerülendők mert jelentősen csökkentik a favizsgáló mozgásterét, akinek kötelessége rögzíteni a fa állapotánál akár a különböző szénhidrogén származékokkal történő mérgezési kísérletet is. Mely egyébként a közvélekedéssel ellentétben ritkán sikeres.

Emelt pedig a szakmérnök igyekszik objektív véleményt írni a fa állapotát illetően, mellyel szándékában áll a fák és a lakosság együttélését segíteni nem pedig egyiket a másik kárára ellehetetleníteni. Ezért amennyiben koros fának az ápolásáról van szó első lépésként javasoljuk, hogy forduljanak szakképzett szakemberhez. 

A faápolók számos esetben akár favizsgálat nélkül is be tudnak avatkozni a fa életébe, azonban a nagyobb beavatkozások esetén a későbbi megtartás érdekében egyéb statikai tényezők fizikai együtthatók is mérlegelendők ilyenkor a faápoló favizsgáló szakmérnök bevonását kérheti. És ezt követően a vizsgálat és a javaslat elkészülte után a kivitelezés is szakmérnöki felügyelet mellett történik.

Fontos kiemelni!

A gyakori közvélekedés ellenére a favágók nem faápolók! Ez egy különálló szakma. Érdemes előre meggyőződni arról, hogy a hozzánk érkező személy milyen végzettséggel rendelkezik. Ugyan is a fáinkon végrehajtott szakszerűtlen ápolás tönkre teheti a fát és a helyrehozatal több évet vehet igénybe, ha ez egyáltalán lehetséges. Ezért a törvény bünteti az elkövetőt! Egy szakszerűen megápolt fa akár 5-8 évig nem igényel további kezelést. 

Írta: Sárga Csaba Zoltán minősített favizsgáló és okleveles faápoló szakmérnök

Társszerző: Kramarics Dávid okleveles faápoló

Forrás:

  • ZÖLD INFRASTRUKTÚRA Füzetek (2018): Városi fák 
    és közművek kapcsolata, Tervezési útmutató, Budapest 
  • LUKÁCS, Z. (2020) Faápolás. Budapest. Garden Kft.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0800346.kor