Platánfák és kéreghullás

Bizonyára sokaknak feltűnt már a városok parkjait, utcáit járva, hogy a platánfák körül egy-egy komolyabb esőzés vagy szélvihar után rengeteg levált kéregdarab fekszik a földön. Ilyenkor sokan azonnal valamilyen megbetegedésre, károsítóra gyanakszanak, pedig ez a folyamat teljesen normális, a platánok kéreg hullása ugyanis egy növekedésből adódó, időszakos jelenség. A kéregdarabok mérete változó, helyenként egészen nagy, összefüggő, néhol pedig alig észrevehető.

A platánfák két releváns faját különböztetjük meg.

Az egyik a keleti, a másik a nyugati platán, ezen fajok hibridjét hibrid platánnak nevezzük. A városainkban elterjed platán általában mellyel napi rendszerességgel találkozunk az az esetek túlnyomó többségében hibrid. Illetve az utóbbi 15 évben egyre népszerűbb platán faj a szeldelt levelű platán (Platanus orientalis „Digitata”) Melyet a keleti platán nemesítésével hoztak létre. 

A nyugati platán Észak-Amerikából származik (Platanus occidentalis) lombhullató, fafaj mely akár 30-40 méter magasra is megnőhet. Törzsátmérője pedig megközelítheti a 2 métert.

A keleti platán (Platanus orientalis) termete valamivel kisebb mint nyugati rokonáé, ő csak megközelítőleg 30 m magasra nő meg azonban terebélyesség szempontjából ezen faj sem panaszkodhat. Tiszta változatokkal azonban Magyarországon parkfaként ritkán találkozunk. Ezek inkább arborétumi gyűjteményekben mint például a Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertben figyelhetőek meg. 

A hibrid platán azért közkedvelt mert, fejlődése relatív gyors és hosszú az élettartama, optimális körülmények között. Adottságai miatt a mai napig előszeretettel telepítik és újítják fel állományait. Nagy helyigénye miatt azonban főleg a parkokban, és nagyobb utcákon találkozhatunk vele ahol látványos, kellő gondoskodás mellett pedig kellemes atmoszférát adó és árnyékot adó növény.

Képet készítette: Kramarics Dávid okleveles faápoló

Fontos megemlíteni.

Városi környezetben különböző mértékű védettséggel rendelkezhet. Nagy vízigényű faj ezért telepítésénél ezt figyelembe kell venni.

Hazánk nevezetes platán fája a Margitszigeten álló hét vezér, mely magán őrzi a második világháború emlékét, és emellett pedig a modern faápolói teljesítményt is jól példázza. Ezen kívül szintén híre a Fóti kastélypark egyik platánja mely több mint 10 méretes törzs körmérettel büszkélkedhet. Azonban ezek a nevezetes példányok is hibridek.  

A platán fajokra általánosan jellemző, hogy törzsük vastag, azonban kérgük vékony, ezüstös, világos. Kéreglemezek nem maradnak évtizedekig a fákon, hanem 3-4 évente természetes módon lehullanak, a törzs vastagodásának mértékét követve, mely zömében a vegetációs időszakban történik, bosszúságot okozva ezzel a gyepet gondozó kertészeknek. 

További jellemzője még a fajnak a nagy méretű odúk képzése, melyek, ha nem kapnak megfelelő kezelést akár hosszú távon a fa életét is fenyegethetik. Azonban szakszerű rendszeres ápolás mellett, egy akár kamra méretű odúval rendelkező platánfa is biztonságosan fenntartható. Remek példa erre a Kodály Köröndön található hatalmas odúval rendelkező 150 éves példány. 

Képet készítette: Kramarics Dávid okleveles faápoló

A faj különlegessége még hogy rügyei a levélnyél védelmében rejtve fejlődnek ki. Azonban az utolsó leveleket csak a következő évi rügypattanás dobja le a fáról, így a téli időszakban több ütemben hullik le a platánok levele. Mely egyébként avarként is viaszos és rugalmas szerkezetű ezért gyűjtésük időnként embert próbáló feladat. A levelein és a jellegzetes termései, illetve a fiatal hajtásain szőrképletek találhatóak melyek az arra érzékenyeknél allergiás reakciót válthatnak ki. Ettől függetlenül a platánt nem sorolják az agresszíven allergén fajok közé.

Hazánkban számos platán fa található melyek közt nem ritka a 150 éves példány sem, azonban átlagos állomány a 70-80 éves példányok közül kerül ki. Méreteiknél fogva számos gerinces fajnak adhatnának otthon, és terebélyes lombozatukkal kellemes klímát teremthetnek a közparkjainkban utcánkban, vagy akár a kertünkben, nyaralónkban. Hatalmas méreteik ellenére, gondos és szakszerű ápolás mellett akár egész életünkben, biztonságosan élvezhetjük eme békés óriások társaságát. 

Írta: Sárga Csaba Zoltán minősített favizsgáló és okleveles faápoló szakmérnök

Társszerző: Kramarics Dávid okleveles faápoló

Forrás: