Alpintechnika jelentősége a faápolás és fakivágás szempontjából

Előre leszögezem a cikk nem arról szól, hogy milyen alpintechnikai megoldások léteznek a fák ápolására és kivágására. Vagy, hogy mit mire használunk. Leginkább arról szól, hogy miért előnyösebb bizonyos helyzetekben. És miért nem javasolt a megfelelő tudás és végzetség hiányában.

Az alpintechnika, más néven magasban végzett munka, egy olyan szakterület, amely a magassági munkák elvégzésére specializálódik, különösen olyan helyeken, ahol hagyományos állványok vagy emelő berendezések nem alkalmazhatók.

A faápolás és fakivágás területén az alpintechnika kiemelten fontos szerepet játszik, mivel lehetővé teszi a szakemberek számára, hogy biztonságosan és hatékonyan végezzenek el a fa ágait és a törzsét érintő munkálatokat. Ezt leginkább város környezetben kell, de elő fordulhat külterületen is.

Elsősorban beszéljünk a faápolásról.

Korábbi cikkeinkben említettük, hogy a faápoló célja az, hogy ne ártson a fának, illetve, hogy segítse annak egészségének a megőrzését. Tehát elsődleges célja az, hogy ne ártson. Emelőgép segítségével is lehet fát ápolni. Viszont a kosárnak hely kell a fa lombkoronájában történő mozgáshoz. Viszont ehhez sajnos ágakat kell eltávolítani amire nem feltétlen lenne szükség, ha nem ezt a módszert választanánk.

Alpintechnika segítségével viszont bár emberi erővel, de olyan módon juthatunk fel a lombkoronába, hogy abban nem, vagy csak minimális ágmennyiség eltávolítására van szükség. A kötél súrlódására is van már megoldás. Egy úgynevezett kambiumvédőt használunk, hogy a fa kérge ne sérüljön meg.

A következő pozitívuma az, hogy alpintechnika segítségével akár olyan ágakhoz is hozzáférünk, amihez az emelőgép adottságaiból fakadóan nem lenne lehetőségünk.

Továbbá ott van az a lehetőség, hogy az ágak amennyiben szükséges akár leeresztésre is kerülhetnek. És nem csak súlyuknál fogva lezuhannak. Ugyan is az emelőgép kosarához tilos terhet rögzíteni.

A fakivágás szempontjából

Bár az emelőgépből történő munkavégzés könnyebb és gyorsabb. De ott az a probléma, hogy a jó paraméterekkel rendelkező gépek nagyon költségesek. Vagy még akár az se a legjobb megoldást kínálja mert lehet nem fér el a telken vagy úton ahonnan a munkát kellene végezni. Itt is felhozható az a probléma, hogy a kosárból nem tudunk leereszteni terhet. Így mindenképp az alpintechnikát kell segítségül hívni a művelet helyes, szakszerű és biztonságos kivitelezéséhez.

Természetesen vannak helyzetek amikor erre semmi szükség mert a terület adottsága miatt nincs mit veszélyeztetni. Gondolok ezalatt olyan anyagi javakra, tárgyakra a kertben vagy akár épületekre, amiben, ha kárt okozunk vagy pótolhatatlanok vagy a helyrehozataluk nagy költségekkel jár. Viszont 10/7 esetben vagy kombinálni kell a két lehetőséget, vagy csak az alpintechnikával történhet a munkavégzés.

A faápolás szempontjából mindenképpen jobb megoldásnak találom az alpintechnikát, mint az emelőgéppel történő munkavégzést. Illetve itt, ami határt szabhat az maximum az eszközök és a fa terhelhetősége, illetve az emberi képzeleterő hiánya. Ugyan is szinte minden megoldható az alpintechnika segítségével.

Óva intenék bárkit is, aki kedvet kap ahhoz, hogy ezekkel az eszközökkel munkát végezzen a megfelelő tudás és végzettség hiányában. Ez a munkavégzés veszélyes és akár egy nem várt baleset végkimenetele a személy halálához is vezethet.

Összegezve

Az alpintechnika jelentősége a faápolás és fakivágás területén vitathatatlannak tartom. A magasban végzett munkákat az alpintechnika nemcsak biztonságossá és hatékonnyá teszi, hanem hozzájárul a városi környezet és zöld területeinek megőrzéséhez és fejlesztéséhez is.

Írta: Kramarics Dávid okleveles faápoló és alpintechnikai favágó/faápoló